TD070WGCB2 TFT LCD Module 7.0 inch Flat Rectangle Display with 155×87.12 mm
N&S ELECTRONIC CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : TPO
Model Number : TD070WGCB2
Certification : ISO9001
Place of Origin : KOREA
MOQ : 1
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 500PCS/DAY
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Brand : TPO
Resolution : 854(RGB)×480 , FWVGA
Active Area : 155×87.12 mm
Outline : 166.4×106.3×8.9 mm
Contact Now
TD070WGCB2  Specification
Panel Size : 7.0 inch
Dot Resolution : 854(RGB)×480 (FWVGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 139 PPI
Aspect Ratio : 16:9 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.0605×0.1815 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.1815×0.1815 mm (H×V)
Weight : 215±5g
Active Area : 155×87.12 mm (H×V)
Bezel Area : 159.6×91.6 mm (H×V)
Outline Dimension : 166.4×106.3 mm (H×V)
Outline Depth : 8.5±0.4 mm