Mitsubishi AA065VB03 TFT LCD Screen , electronic lcd panel module
N&S ELECTRONIC CO., LIMITED
Contact Now
Brand Name : Mitsubishi
Model Number : AA065VB03
Certification : ISO9001
Place of Origin : KOREA
MOQ : 1
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram, T/T
Supply Ability : 500PCS/DAY
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Panel Type : a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size : 6.5 inch
Resolution : 640(RGB)×480 , VGA
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Active Area : 132.48×99.36 mm
Outline : 154×121 mm
Contact Now
Quality Control:
  1. Visual Inspection
Make sure No damage, No Scratches, No dusty, No light leakage.
  1. Function Inspection
Make sure all functions are 100% tested ok
AA065VB03   Information
Panel Size : 6.5 inch
Dot Resolution : 640(RGB)×480 (VGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 122 PPI
Aspect Ratio : 4:3 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.069×0.207 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.207×0.207 mm (H×V)
Weight : 205g (Typ.)
Surface : Hard coating (2H), Antireflection
Active Area : 132.48×99.36 mm (H×V)
Bezel Area : 135.5×102.4 mm (H×V)
Outline Dimension : 154×121 mm (H×V)